518 Nolu Mücbir Sebep Kanunu

Son günlerde yaşanan korona virüs salgını sebebiyle bazı değişiklikler yapılmaya başlamıştır. Özellikle işletmeleri koruma ve güvence altına alabilmek için bazı açıklamalar yapılmıştır. Bunlardan bir tanesi de 518 nolu mücbir sebep kanuna uygun işlemin yapılmasıdır. Burada mücbir sebep yani zorunlu bir sebep var ise ve işletmeler bu sebeple kapandılar ise KDV tevkifatı uygulanmayacağına dair açıklama yapılmıştır. KDV tevkifatı iş yerlerinden kesilen KDV tutarının ödenmesinin erteleneceği anlamına gelmektedir. İşletmelere sağlanacak olan bütün buhar ile ülke olarak oranı görüşe karşı her konudan sağlam bir şekilde hareket etmek hedeflenmiştir.

KDV Tevkifatı Hakkında

Ülkemizde bazı kanunların etkisi ile beraber belirli satış yapılan ürünlerde KDV miktarı alınarak vergi dairelerine ödenmektedir. Fakat mücbir bir sebep ortaya çıktığı zaman böyle bir durumda kısmi tevkifat yapılabileceğine dair veya KDV ödemeleri ertelenebilirliğine dair açıklamalar bulunmaktadır. 1 Nisan 2020 ile 30 Haziran 2020 tarihler arasında ülkemiz mücbir sebep halinde olduğu kabul edilmiştir. Bu sebeple de bazı sektörlere ödemelerinde erteleme Hakkı tanınmıştır. Özellikle corona virüsten doğrudan etkilenen bazı alanlara bu uygulama hızlı bir şekilde gerçekleştirilerek mağdur olmamaları sağlanmaya çalışılmaktadır. Peki, bu haktan faydalanabilecek kurumlar hangileridir?

Mücbir Sebep Kanunu Kimler İçin Uygun?

Özellikle alışveriş merkezleri, perakende satış yapan yerler sağlık hizmetleri, taş ocakları inşaatlar endüstriyel alanlar ve daha pek çok alan coronavirüs sebebiyle etkilenerek iş yerlerini kapatmak zorunda kalmışlardır. Lokanta kıraathane, restoran, kafe gibi yerlerde yine bu sebep ile kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Sanat üzerine hizmet veren tiyatro sinema gibi alanlarda kapatılmak zorunda kalmıştır. Kırtasiye, gazete, dergi gibi ürünleri satan işletmelere de kapatma kararı gelmiştir. Matbaacılık faaliyetleri veren yerler de yine bu düzenlemelerden etkilenen yerlerdir.

Tekstil üzerine hizmet veren, satış yapan, imalat yapan yerlerde yine bu kapsama giren yerler arasındadır. İçişleri bakanlığınca alınan tedbirler sebebiyle bu yerler çalışmalarına ara vermek durumunda kalmışlardır. O sebeple 518 nolu mücbir sebep kanununda bahsi geçen işletmeler faydalanabilecekler.

Tevkifat Nasıl Uygulanır?

Tevkifat uygulaması kısmi olarak yapılacaktır. Devlet tarafından ilan edilen tarihler arasında mal veya hizmet alımı yapılıyorsa KDV tevkifatı yapmama hakkı verilmiştir. KDV nin tamamı ödenerek bu şekilde bir destek verilmiş olacaktır. Fakat tam tevkifat kapsamında çalışan işlemlerde böyle bir durum söz konusu değildir. Bu dönemde tam tevkifat gerekli bir işlem yapılırsa 518 numaralı Vergi Usul kanununda bulunan iki numaralı KDV beyannamesi devreye girecektir. Ayrıca faturaların düzenlenmesi sırasında usulsüzlük yapılmaması için de bazı önlemler alınacaktır.

Böylece bu zorlu süreçten geçerken bazı fırsatçıların durumu kullanmalarına izin verilmemektedir. Yapılan düzenlemeler tamamen işletmelerin mağdur olmaması üzerine yapılmaktadır. Burada yapılan tüm düzenlemelerim hepsi sağlam bir şekilde kanunlar halinde düzenlenip uygulamaya konulmaktadır. Resmi olarak bütün işletmelerin hakları koruma altındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir