6 Ay Geri Ödemesiz İhtiyaç Kredisi Şartları Açıklandı!

Kamu bankaları tarafından verilecek olan 6 ay geri ödemesiz 10 Bin TL’ye kadar Temel İhtiyaç Kredi başvuruları başladı! Peki Temel ihtiyaç kredisine başvurular nasıl yapılır, gerekli şartlar nelerdir? Kredi başvuru sonuçları açıklandı mı?

Korona virüs salgınının sebep olduğu ekonomik kriz nedeniyle bu günlerde birçok hane ekonomik sorunlar yaşıyor. Küresel bir problem haline gelen salgın hastalık ülkemizi de derinden etkilemiş durumda. Halkın bu zorlu süreçte maddi olarak daha az kayıp yaşaması için kamu bankaları Temel İhtiyaç Kredi desteği sağlıyor.

Temel İhtiyaç Kredisi Hangi Bankalar Tarafından Veriliyor?

kamu-bankalari

 Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından verilecek olan temel ihtiyaç kredisinin seçenekleri açıklandı. Kamu bankaları 6 ay boyunca geri ödemeye tabi olmayan 36 ay vadeli 10 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi veriyor. Peki bu ihtiyaç kredisine kimler başvurabilir? İhtiyaç kredisi başvuru şartları nelerdir? Kimler 6 ay geri ödemesiz 10 bin TL ihtiyaç kredisine başvuramaz? Tüm bu soruların cevapları haberimizde…

6 Ay Geri Ödemesiz İhtiyaç Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kamu bankaları tarafından verilecek olan 36 ay vadeli Bireysel Temel İhtiyaç Desteği Kredi başvuruları alınmaya başlandı. Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından açıklanan şartlara göre Temel İhtiyaç Kredisinden asgari ücretliler, emekliler, serbest meslek sahibi vatandaşlar ve hane halkı geliri 5 bin lira altında olan kişiler yararlanabilecek. Ayrıca bankalar tarafından düşük gelir grubuna mensup kesimlerin kira, elektrik, doğalgaz, su faturaları ve gıda harcamalarını karşılamaları amacıyla bu kredilerin verildiği ifade edildi.

İhtiyaç Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

36 aya kadar vade seçeneği bulunan ve 6 ay geri ödemesiz olarak verilecek kredinin %0,49 oranında faize sahip olduğu belirtilirken, vatandaşlar 5.000, 7.500 ve 10.000 TL tutarlarında kredi alabilecek. Temel ihtiyaç kredisi başvuruları internet ve mobil şubelerden kolaylıkla yapılabilmektedir. İnternet veya mobil şubesi bulunmayan bireyler bankaya giderek başvuruda bulunabilecek ancak alınan önlemler sebebi ile vatandaşlar bu konuda çeşitli sıkıntılar yaşayabilir.

İhtiyaç Kredisinden Kimler Yaralanamayacak?

Açık protestolu senedi bulunan, herhangi bir hane halkı veya eşlerden birisi kredi almışsa, açık takip kaydı bulanan ve açık karşılıksız çeki bulunan kişiler ihtiyaç kredisinden yararlanamayacak.

İŞKUR tarafından verilen işsizlik maaşı hakkındaki “İşsizlik Maaşına Başvuru Şartları Neler?” konulu haberimizi okumak için tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir