Banka Dışında Kredi Nasıl Bulunur

Günümüz çağında tüketicilerin para ihtiyaçlarını karşıladıkları en kolay yol bankalar olmuştur. Bankalar, müşterilerine belli faiz oranları karşılığında rahatlıkla kredi ürünleri kullandırtmakta ve yapmış olduğu kredi reklamları, faiz oranlarında ki düşük oran vaatleri, kefilsiz kredi, anında kredi, internet ve mobil bankacılık uygulamaları sayesinde kolaylıkla kredi vermekte hatta şubeye gitmeden hesabına bile krediyi yatırmaktadır.

Yukarıda saymış olduğumuz bu banka hizmetlerinden tam anlamıyla yararlanabilmek için bankalar, müşterilerinin kredi notlarına bakarak değerlendirme yaparlar. Kredi notu denilen ve kişilerin bankalar olan geçmiş performanslarının oluşturduğu bir finans notudur. Bu notun düşük olması durumunda bankalardan kredi almak zorlaşmaktadır. Kredi notundan dolayı kredi kullanamayan kişiler ise nakit ihtiyaçlarını karşılamak için banka dışı alternatifler ararlar.

Banka dışında kredi nasıl bulunur?

Bu soruya çok alternatifli bir cevap vermek isterdik açıkçası. Ama yasaların kredi kullandırma yetkisi verdiği kurumlar çok sınırlıdır ve bu kuruluşların başında da bankalar gelmektedir. Ayrıca bazı kamu kurumların çakışanlarının maaşlarından aylık olarak düzenli kesilen paralarla kurulmuş olan kuruluşlarda banka dışı kredi kullandıran yerler olsa da, bu tür kuruluşlar sadece kendi üyelerine kredi vermektedir. Mesela bir OYAK askeri personele, POLSAN emniyet birimlerine, İLKSAN öğretmen üyelerine kredi kullandırmaktadır.

Bankalar dışında kredi kullanılabilecek diğer bir alternatif ise tefecilerdir. Gayri resmi (yasal olmayan) bir işlem olduğunu hatırlatmak istediğimiz Tefecilik sisteminde, tefeciler piyasa faiz oranının çok ama çok üstünde faiz oranları ile para vermektedirler.Bu gerçeği unutmamak gerekiyor. Kredi verecek banka da olsa, kamu kurum yardım fonları da olsa, tefeci de olsa, vereceği paraya karşılık eğer ki bir teminat bir rehin alamıyorsa veya vereceği paranın geri dönüşümünü olmayacağını biliyorsa kesinlikle kredi vermez.

Yine internet ortamında kredi çekilir, kefilsiz kredi, anında kredi gibi reklamlar veren ne olduğu belli olmayan kişi veya kuruluşlarda yine tefecilerin uyguladığı yüksek faiz oranları ve birçok ne olduğu belli olmayan komisyon kesintileri ile kredi verdiğini iddia etmektedirler. O tür kişi veya kuruluşlar, kredi konusunda yardımcı bile olsalar, yukarıda bahsettiğimiz gibi kredinin ödenmeme durumunda el konulabilecek rehin mallar veya sabit maaş olmadığı müddetçe kredi konusunda da yardımcı olmayacaklardır.

Fatura ile parayı nakite çevirme

Çok yüksek meblağlarda bir kredi ihtiyacınız yoksa faturaya ek olarak telefon, tablet, laptop alabilir ve bunları satarak nakite dönüştürebilirsiniz. Ortalama bir telefonun fiyatı 2 bin TL’dir. Farklı operatörlerden telefonu faturaya ek olarak alabilir ve 200-300 TL gibi biraz düşük fiyatına sıfır telefon satarak bunu nakite çevirmiş olabilirsiniz. Böylelikle nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Son olarak eğer ki bankalardan kredi çekemiyorsanız, başka kredi çekebilecek kurum kalmamaktadır. Devlet memurları da üye oldukları sandıklar, derneklerden eğer ki kredi borçları devam ediyorsa onlar da kredi kullanamamaktadır. Bu aşamadan sonra yapılacak işlem, nasıl kredi kullanabilirim değil nasıl borç para bulabilirim olacaktır sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir