Dijital Olsun Ya Da Olmasın Tüm İşletmelerin Bilmesi Gereken 5 Temel Finansal Oran

Finansal oranlar iş dünyasında önemli bir faktördür.

Bunların önemi, karlılığa sahip olmak ile finansal kaldıraca sahip olmak arasındaki fark anlamına gelebilir. Öyleyse nereden başlamalıyız?

En önemli finansal oranları bularak başlayacağız. Doğru araçlar ve anlayışla, bu oranlar işinizin hayati bir parçası haline gelecektir.

En Önemli Finansal Oranların Dağılımı

Finansal oranların anlaşılması karmaşık bir şey değildir. Bu oranların tam doğruluğunu sağlamak önemli bir konudur.

Yardımcı olmak için oran hesaplayıcıları gibi güçlü araçlar vardır. Bu, çalıştığınız şeyin daha net görüntüsünü elde etmek için sayıları ve oranları azaltmaya yardımcı olabilir.

Aşağıda herhangi bir işletme sahibinin anlaması gereken 5 oran kategorisi belirtilmiştir.

1. Likidite Oranları

Likidite oranları, bir işletmenin finansal yükümlülükleri karşılamak için varlıkları ne kadar iyi tasfiye edebileceğine odaklanır. Bir işletmenin harcamalarıyla ne kadar esnek olabileceğini gösterebilir.

Buna, varlıklar üzerindeki kısa vadeli borçlar olan cari oran da dahildir. Nakit, nakit benzeri değerler, kısa vadeli yatırımlar ve alacakların daha ayrıntılı bir toplamı olan kısa vadeli oranın cari yükümlülüklere bölünmesiyle de karşılaşılmaktadır.

2. Karlılık Oranları

Kârlılık oranları bir işletmenin uzun vadeli sürdürülebilirliğine bakar. Yatırımcıların bu işe ne kadar pozitif yatırım yapacağını ölçmek için önemlidir.

3. Nakit Akışı ve Verimlilik Oranları

Nakit akışı ve verimlilik oranları, mevcut işletmenin ne kadar sağlıklı olduğuna bakar. Hem işletme operatörlerinin hem de yatırımcıların mevcut gelirin gelecekteki yatırımlara ne kadar iyi dönüşebileceğini belirlemesine yardımcı olabilir.

Faaliyet nakit akışının satışlara oranı, faaliyet nakit akışını net gelir üzerinden alır ve nakit akışının gelecekteki satışları nasıl yapabileceğini gösterir.

4. Tahsilat Oranları

Tahsilat oranları küçük işletmeler için çok önemlidir. Borçlu krediden ne kadar iyi tahsil edebileceğinizi ifade ederler. Borç verenlerle başa çıkmak için önemli olabilir.

Bu oranlar, alacakların ciro oranını içermektedir.

Alacak hesapları cirosuna göre yıl içindeki gün sayısı olan günlük satışlar oranı, müşterilerinizin size geri ödeme yapmasının ne kadar sürdüğünü söyleyebilir.

5. Kaldıraç Oranları

Kaldıraç oranları, şirketinizin günlük operasyonlar için borçlanmaya ne kadar bağlı olduğuna bakar. Bu, bankacılar ve yatırımcılar için en büyük orandır, çünkü borçlanmanın fazla olması, düşük kar anlamına gelebilir.

Daha İyi Araçlarla Daha İyi Bir İş Kurma

Bunlar en önemli finansal oranlardan 5’inin temelidir. Öğrenilecek çok şey olsa da, bu unsurları anlamak gelecekteki işler için açıklık sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir