EFT İptal Edilir Mi? EFT İptal Yöntemleri

Yanlışlıkla gönderilen EFT iptal edilir mi? Havale işlemi gerçekleşmeden nasıl iptal edilir? Bu makalemizde sizlere yapılan Havale iptal etme işlemini açıklayacağız!

Zaman zaman birçok mobil banka uygulaması kullanan birçok kullanıcı yanlışlıkla EFT işlemi yapabiliyor. Bazen yanlış miktar bazen de yanlış kişiye EFT gönderimi yapılabiliyor. Bu durumların yanı sıra kullanıcıların başına gelen en büyük sorun yazılan yanlış İBAN numarasından kaynaklanmaktadır. Nitekim bu numaralar oldukça uzun oldukları için zaman zaman kullanıcıların yanlış yazmasına sebep olabilmektedir. Eğer sizlerde yanlış EFT işlemi yaptıysanız EFT Sorgu ve EFT Referans Numaralarını bir kenara not alın! Çünkü iptal işlemi sırasında bu numaralar size lazım olacak. Bu numaralar EFT dekontunda yer almaktadır.

EFT İptal Etme Yolları

EFT iptal etme yolları nelerdir? EFT iptal etmek için neler yapılması gerekiyor? Havale işlemlerinin iptal edilmesinde en önemli husus transfer işleminin genel müdürlük tarafından onaylanmamış olması gerekmektedir. Eğer işleminiz onaylanmış ise iptal etme durumunuz bulunmamaktadır. Eğer işleminiz onaylanmadıysa iptal edebilirsiniz.

İşte EFT İptal Etme Yolları şunlar;

  • Bankanıza ait internet şubesine giriş yapın ve menüde yer alan bekleyen işlemler menüsüne tıklayın. (Bu menünün adı bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir.) Menüye girdikten sonra bekleyen işlemlerinizden havale işleminizi seçin ve iptal edin.
  • Bankanıza ait şubeye giderek banka çalışanlarından işleminizin iptal edilmesini isteyebilirsiniz.
  • Bankanıza ait çağrı merkezini arayarak transfer işleminizi iptal ettirebilirsiniz.

Transfer Edilen EFT Nasıl İptal Edilir?

eft-nasil-iptal-edilir

Yapmış olduğunuz transfer işlemi genel müdürlük tarafından onaylanıp karşı tarafa ulaştıysa EFT’nin iptal edilmesi daha zordur. Nitekim yapılan para transferi karşı tarafın banka hesabına ulaşmış olmaktadır. Bu sebeple bankadan bankaya değişkenlik gösteren işlem politikaları geçerli olabilir. Bu konuda detaylı bilgi için bankanızdan hizmet alabilirsiniz.

Eğer yazdığınız IBAN numarasının karşılığı bulunmuyorsa (yani gerçekte böyle bir IBAN numarası yok ise) transfer ettiğiniz para miktarı otomatik olarak hesabınıza geri aktarım yapılacaktır. Bu durumda bankanıza ulaşmanıza gerek yoktur.

EFT İptali İadesi Ne Zaman Banka Hesabına Yatar?

İşlem iptali ve benzeri durumlarda para ödemeleri güncel durumlara ve bankalara göre çeşitli değişkenlik göstermektedir. Nitekim her bankanın kendine özel gizlilik ve çalışma politikası bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir