Fitch Eşi Benzeri Görüşmemiş Küresel Resesyon Uyarısında Bulundu!

Küresel anlamda kabul görmüş kredi derecelendirme kuruluşlarından bir tanesi olan Fitch Ratings, tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs salgını sebebiyle “küresel boyutta eşi benzeri görülmemiş” bir resesyon beklendiğini belirtti. Küresel resesyon sonucu dünya ekonomisinin %3,9 oranında daralacağını açıkladı.

Ünlü kuruluş tarafından bu yıl 3.kez güncellenen Küresel Ekonomik Görünüm raporuna göre küresel salgın nedeniyle alınan karantina tedbirlerinin uzaması ve gelişen veriler doğrultusunda küresel ekonominin gerileyeceği kaydedildi. Rapora göre 2020 yılında küresel ekonominin %3,9 oranında daralabileceği ve “eşi benzeri görülmemiş” bir resesyon beklenildiği ifade edildi. Kurum tarafında geçtiğimiz günlerde yayımlanan raporda dünya ekonomisinin %1,9 oranında küçüleceği tahmin edilmişti.

Avrupa Bölgesi %7 Oranında Daralma Yaşayabilir!

resesyon

Fitch Ratings’in raporuna göre bu yıl küresel gelir seviyesi geçen yıla göre toplam 2,8 trilyon dolarlık bir düşüş yaşanacağı anlamına geliyor. 2020 için en kötü senaryoların sıralandığı raporda 2021 yılı için oldukça pozitif sonuçlar bekleniyor. Açıklanan rakamlara göre küresel ekonominin 2021 yılında %5 oranında büyümesi bekleniyor.

Fitch raporuna göre salgının neden olduğu küresel resesyondan en çok Euro bölgesinin olumsuz etkileneceği işaret edildi. Nitekim Covid-19 salgınının en çok etkisini gösterdiği ülkelerin başında İtalya, İspanya, Fransa, Almanya ve İngiltere gelmekte, bu nedenle küresel resesyonun en çok Euro bölgesinde etkili olacağı belirtildi. Rapora göre Euro bölgesinde bu yıl %7 oranında daralma bekleniyor. Ayrıca Almanya’nın %6.2, İtalya’nın %8, Fransa’nın %7, İngiltere’nin %6.3 ve İspanya’nın %7.5 oranında küçüleceği tahmin ediliyor.

Tüm dünyayı kasıp kavuran pandemi salgınının yıkıcı ekonomik etkilerinden neredeyse kaçabilen hiçbir ülke yok! Enfekte sayısının en fazla olduğu ülke olan ABD ekonomisinin ise bu yıl %5.6 oranında daralacağı tahmin ediliyor.

 Dünyanın Aksine Çin Ekonomisi %0,7 Büyüyecek!

kuresel-kriz

Neredeyse tüm dünya ülkelerinin daralacağı ön görülen raporda Çin ekonomisinin bu yıl %0,7 oranında büyüyeceği kaydedildi! Salgının yıkıcı etkilerini kısa sürede üzerinden atan uzak doğu ülkesi ekonomide pozitif yönde ivme beliyor. Gelişmiş uzak doğu ülkelerinden bir diğer olan Japonya’da ise bu yıl ekonominin %5 oranında daralacağı tahmin ediliyor. Gelecek yıl ise Çin’de %7.9, Japonya’da ise %3,2 oranında büyüme bekleniyor.

Türkiye ekonomisinin bu yıl tahminlere göre %2 oranında daralacağı ifade edilirken gelecek yıl %4,9 büyüyeceği ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir