Hangi İlerde Kenevir Üretimine İzin Veriliyor

Türkiye verimli toprak zenginliği ve ürün çeşitliliği bol olan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alır. Orta kuşakta yer almasından dolayı dört mevsim belirgin bir şekilde yaşanır. Bu nedenle üretilen ürünlerin bir kısmı sıcağı ve severken bir kısmı da her koşulda yetişen bitkilerdir. Tarım alanlarının verimli kullanılması ile her ürün ekilebilir. Fakat ülkemizde bazı ürünlerin ekilmesi devlet kontrolü altında yapılıyor. Bu ürünlerin ekilmesi için bazı bölgeler belirlenmiştir.

Ürünler arasında keten kenevir, haşhaş, pirinç gibi ürünlerdir. Böyle bir denetimin ve kontrolün olmasının en önemli nedeni bu ürünlerin insan sağlığına vereceği zararlar göz önünde bulundurulmuştur. Çünkü keten, kenevir ve haşhaş uyuşturucu yapımında kullanılan ürünlerdir.

Kenevir Nedir

Otsu bir bitki çeşidi olan kenevire kendir de denilir. Ekilen kenevirlerin bir kısmı erkek iken bir kısmı da dişidir. Çünkü bu bitki cinsi bakımından eşeylidir. Uzun bir köklü geçmişe sahip olan kenevir hem sağlık alanında özellikle de ilaçlarda hem de madde ve sanayide kullanılır. Bu bitkinin faydaları saymakla bitmez. Saplarıyla iplik, hamurlu kısmı kâğıt, yaprakları ilaç ve kozmetikte, tohumları ise yağlı olduğundan gıda olarak kullanılır. Kenevir ateşe dirençli, anti-bakteriyel ve radyasyon temizleyici bir özelliğe sahiptir. Ekildiği alanlara ağaçlardan daha fazla oksijen verir.

Kenevir Üretilmesine İzin Verilen İller

Kenevirin kullanım alanı oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Çünkü bu değerli bitki sanayiden kâğıt üretimine kadar her alanda kullanılıyor. Kenevirden elde edilen kâğıtlar sekiz defa geri dönüşüme uğrarken ağaçtan yapılan kâğıtlarda bu oran üçtür. Fakat bazı kötü niyetli insanlar keneviri uyuşturucu madde içerisinde de kullanılıyorlar. Bu ürünün içeriğindeki madde ile ağrıyı azaltma ve uyuşturma gibi özellikleri bulunur.

Böyle insanlara fırsat tanımayan devlet, kenevirin üretim alanlarını sınırlamıştır. Bir iki ilde yapılan üretimler 2016 yılında resmi gazetede yayınlanan kararla kenevir üretiminin 19 ilde yapılacağı kararlaştırıldı. İzinli alanlar; Yozgat, Uşak, Tokat Sinop, Samsun, Rize, Ordu, Malatya, Kütahya, Kayseri, Kastamonu, Karabük, İzmir, Çorum, Burdur, Bartın, Antalya ve Amasya gibi illerde kenevir üretimine başlanmıştır.

Denetimlerin Yapılması

Kullanım alanı ve etkili faydaları ile kenevir önemli bir üründür. Özellikle kullanıldığı bazı alanlarda devletin dışa bağımlılığını azaltmıştır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığının kontrolünde belirlenen şehirlerde kenevir ekilir. Kenevir bakanlığı bağlı birimler tarafından her ay kontrolleri yapılarak üretime devam edilir. Belirlenen yönetmeliğe göre kenevir ekmek isteyenlerin öncelikle Bakanlıktan izin alması gerekiyor. Bunun dışında daha önce keneviri kötü amaçlı kullanmamış olması gerekir.

Bakanlık tarafından kenevir ekmek isteyenlere 3 yıl geçerli izin verilir. Ekilen alanlar sürekli kontrol edilir. Hasat sonrasında kenevire ait yaprak, dal ve çiçek gibi kullanılmayan kısımları hemen imha edilmelidir. Çünkü bu atıklar ile esrar yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir