İşsizlik Maaşına Başvuru Şartları Neler? İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İŞKUR salgın hastalık sonrası işini kaybedenlere işsizlik maaşı verecek. İşsizlik maaşı almak isteyen kişilerin belirli kriterlere sahip olması gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayan kişiler devlet destekli işsizlik maaşını alabilecek. İŞKUR tarafından açıklanan kriterler ve işsizlik maaşı miktarı…

İşsizlik Maaşına Kimler Başvurabilir?

iskur-issizlik-maasi

İşsizlik maaşı almak isteyen kişinin çalıştığı kurumdan kendi isteğiyle veya kusuru nedeniyle ayrılmamış olması, işten çıkarılmadan önce 120 günlük hizmet akdine tabi olması, yine işten çıkarılmadan 3 yıl önceki süreçte en az 600 günlük işsizlik sigortası primi ödemiş olması ve son olarak işten çıkarıldıktan sonraki 30 günlük süreçte en yakın İŞKUR Hizmet Merkezine veya resmi İŞKUR e-şube üzerinden online olarak işsizlik maaşı başvurusunda bulunması gerekmektedir. Detaylı bilgileri İŞKUR’un resmi web sitesinden edinebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Ödenek almaya başladığınız ilk tarihten itibaren ikamet adresinizin değişmesi, yurt dışına çıkılması, herhangi bir sigortalı işte çalışmaya başlanılması, mahkeme kararı sonrası işin iade edilmesi ve silah altına alınma halinde durumunuzu 15 gün içinde İŞKUR birimlerine bildirmeniz gerekmektedir. Bu durumların yanı sıra vatandaşların başvuru esnasında yanlış bilgiler vermesi halinde ödenen haksız tutar gecikme faizi ile kişilerden mahkeme yolu ile geri alınmaktadır.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşının miktarı sigortalı çalışanın çalıştığı son 4 aylık primi baz alınarak hesaplanmaktadır. Günlük brüt kazancının %40’ı esas alınır ve bu şekilde ödenen miktar aylık asgari ücretin %80’ini geçmemektedir. Örneğin son 4 aylık ortalama kazancı 2.943 TL bir çalışanın alacağı net işsizlik maaşı 1.168 TL olarak hesaplanmaktadır. Ek olarak işsizlik maaşı damga vergisi dışında hiçbir kesintiye veya vergiye tabi tutulmamaktadır. İşsizlik maaşı alan vatandaşlar bu hizmetten 10 ay boyunca yararlanabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir