Katılım Bankası Nedir?

Katılım Bankası, sıfır faiz prensibine göre çalışan, faiz içermeyen her türlü bankacılık işlemlerini gerçekleştiren, ticaret veya finansal kiralama yöntemi ile müşterilerine hizmet veren bankacılık modelidir.

Katılım ismi bankaların her türlü zarar veya karına katılmasına ithafen kullanılmaktadır. Katılım Bankaları müşterilerinden topladıkları fonları, faiz sistemine dahil olmadan sanayi, ticaret ve benzeri işlemlerde değerlendirerek elde edilen kar veya zararı müşterileri ile paylaşırlar. Banka müşterilerinden topladığı dolar, Euro veya TL fonlarını bir havuzda toplar ve yine bireysel veya kurumsal müşterilerine finansman desteği sağlar.

Katılım Bankası Müşterilerine Nasıl Kredi Tahsis Eder?

katilim-bankaciliği-nedir

Katılım Bankaları piyasada yer alan bilindik bankaların aksine sıfır faiz prensibi ile çalışır. Normal bankalar kredi çeken müşterilerine ihtiyacı olan miktarı direk olarak verip, ödemeyi belirli bir faiz oranı ile vadeli olarak almaktadır. Katılım Bankaları ise normal bankaların aksine bu parayı müşterilerine direkt olarak vermez. Müşterilerinin almak istedikleri araç, gayrimenkul veya herhangi bir ticari değeri bulunan malı satın alır ve onlara vadeli bir şekilde satar. Bu modelle müşteri faize bulaşmadan kredi imkanı bulurken, bankada ticaret mantığı ile kar elde etmektedir.

Katılım Bankalarına Neden İhtiyaç Duyuldu?

Dünya nüfusunun yaklaşık %23’ü İslam dinine mensup ve İslam dininde Faiz haram kılınmaktadır. Faize bulaşmak istemeyen müşterilerin finansman ihtiyaçlarının sağlanması ve bu kesimin fonlarının değerlendirilmesi amacıyla Katılım Bankacılığı sistemi geliştirilmiştir. Katılım Bankacılığının ilk modeli 1963 yılında Mısır’da geliştirilmiştir. Mit Ghamr Tasarruf Bankası dünyada kurulan ilk katılım bankası olmuş ve bu tarihten itibaren İslam ülkelerinde bu model yayılarak daha çok Katılım Bankası kurulmuştur.  

Ülkemizdeki ilk katılım bankası örneği ise Albaraka Türk Bankası olmuştur. 1985 yılında Türkiye’de kurulan Bahreyn merkezli banka ülkemizdeki ilk faizsiz bankadır. Katılım prensibi ile çalışan bankalar yalnızca İslam ülkelerinde bulunmamaktadır. Dünya genelinde birçok uluslararası banka katılım prensibi ile çalışmaktadır. Citibank, HSCB, Kleinwort Benson, Goldman Sachs, Union Bank of Switzerland ve ANZ Grindlays gibi dünyaca ünlü banka bu prensibi benimsemektedir.

Katılım Bankaları Nasıl Gelir Elde Ediyor?

katilim-bankaciligi-nedir

Katılım Bankaları tarafından belirlenen kar payları genellikle piyasa faiz oranlarıyla orantılı olmaktadır. Dünya üzerindeki normal bankalar faizlerden gelir elde etmektedirler. Katılım bankaları ise faizden gelir kazanmıyorlar, bu sebeple kar payı olarak nitelendirilen gelir kaynağına sahiptirler. Nitekim bu bankalarında bir şekilde gelir elde etmesi gereklidir. Bu bankalarda müşterilerine sundukları hizmetin bir miktar üstünde gelir talep etmektedirler. Örnek vermek gerekirse 100 Bin TL’lik bir araç için kredi almanız halinde yaklaşık 115 Bin TL geri ödeme talep edeceklerdir.

Kar Payı Caiz Mi?

Katılım Bankaları müşterilerine alacakları ürünün ödeme miktarını vermeden o malı satın alarak müşteriye vadeli fiyatı ile satmaktadır. Örneğin bir kişi bir katılım bankasından 100 Bin TL değerinde bir araç için kredi talebinde bulundu. Katılım bankası müşterisinin alacağı arabayı direkt olarak kendisi satın alıp, müşterisine 115 Bin TL’ye vadeli olarak satmaktadır. İslam din alimlerinden alınan fetvalar doğrultusunda bu hareketle kişi faize bulaşmadan kredi alma imkanına sahip oluyor.

Katılım Bankalarının verdiği krediler ile ilgili detaylı bilgi almak için “Faizsiz Kredi Veren Bankalar” makalemizi okuyabilirsiniz.

Katılım Bankası Nedir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir