Koronavirüs Salgını Nasıl Dünyayı Etkisi Altına Aldı? Dünü, Bugünü ve Yarınıyla Koronavirüs Salgını!

Dünya tarihi boyunca insanoğlu doğal afet, savaş, ekonomik kriz ve salgın hastalık gibi birçok felaketle karşı karşıya kalmış, bu felaketlerin üstesinden gelebilmek adına büyük fedakârlık ve öz veri sergilemiştir. İnsanlık tarihi yaşanan bu felaketler sonucu çok kötü tecrübeler edinmiş, gereken dersleri maalesef en acı şekilde almak zorunda kalmıştı. Geçmiş acı tecrübelerin tekerrür ettiği bu günlerde tüm dünya ülkelerinin tek gündemi Koronavirüs (Covid-19) salgını!

2019 yılının son aylarında Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan Covid-19 salgın hastalığı Sars-Cov ve Mers-Cov’unda içinde bulunduğu koronavirüs ailesinden sayılmaktadır. Sars ve Mers koronavirüs salgın hastalıkları geçmiş tarihlerde yine Çin’de ortaya çıkmıştı. Ortaya çıktığı ilk süreçte Çin hükümeti tarafından hafife alınan ve dünyaya duyurulmayan hastalık ilk başta Güney Kore, Singapur ve Japonya gibi komşu ülkelere kısa bir sürenin ardından ise Avrupa’nın büyük şehirlerine yayıldı. Havayolu ile seyahat eden yolcuların salgının bu denli geniş coğrafyalara yayılmasındaki en büyük etmen olarak görülmektedir. Nitekim hastalık Avrupa genelinde yayılma hızıyla çok kısa sürede pandeminin merkezi haline geldi. Avrupa genelinde İtalya, İspanya, Fransa, Almanya ve İngiltere salgın hastalığın en çok yayıldığı ülkelerin başında geliyor. Avrupa’yı çok kısa sürede ele geçiren Koronavirüs (Covid-19) salgını adeta buradan tüm dünya ülkelerinin kapılarını aralamış oldu.

Koronavirüs (Covid-19) Pandemisinin Yeni Merkezi ABD Oldu!

İtalya ve İspanya’da hayatı durma noktasına getiren salgın hastalık Avrupa durağının ardından hedefi dünya ekonomisinin baş aktörü olan ABD oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehirlerinden bir tanesi olan New York’u adeta yutan salgın hastalık bu noktadan sonra tüm eyaletlere sıçrayarak ülkenin tamamına yayıldı. Ülkenin tüm eyaletlerinde “Federal Afet” ilan edildi. Koronavirüs pandemisi nedeniyle ABD tarihinde ilk kez 50 eyaletin tümünde federal afet ilan ediliyor. 12 Nisan 2020 tarihiyle ülkede Covid-19 salgınına bağlı yaşanan ölümlerin sayısı 22 bine yaklaştı. Bu açıklanan son verilerle birlikte İtalya’yı geride bırakan Amerika Birleşik Devletleri dünya genelinde en fazla ölümlü vakanın görüldüğü ülke haline geldi.

Koronavirüs (Covid-19) Salgını ve Küresel Ekonomi

koronavirüs

Salgın hastalığın dünya genelinde yayılmasının en büyük etmenlerinden bir tanesi uluslararası seyahat oldu. Geçmiş yüzyıllarda yaşanan salgın hastalıkların büyük bir çoğunluğu bölgesel olarak yaşanmış, farklı coğrafyalara yayılanların ise çok büyük etkileri olmadı. Küreselleşmenin her geçen gün daha fazla arttığı günümüz dünyasında artık insanlar saatler içinde dünyanın tüm noktalarına ulaşabilmekte. Günümüz teknolojisinin getirdiği kolaylıklar maalesef her zaman pozitif olarak bizlere yansımıyor. Koronavirüs pandemisinin tüm dünyaya 4 ay gibi çok kısa bir sürede yayılmasının sebebi havayolu taşımacılığı oldu.

Ülkemiz başta olmak üzere birçok dünya ülkesi salgın hastalığın yayılımın önüne geçebilmek adına havayolu taşımacılığı, endüstriyel üretim, spor müsabakaları, sosyal etkinlikler, eğitim ve öğretim başta olmak üzere birçok faaliyetine ara vermek zorunda kaldı. Dünya genelinde birçok küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin faaliyetleri askıya alınırken insanlara evde kalmalarına dair çağrıda bulunuldu. Hayatın tüm dünya üzerinde durma noktasına geldiği bu günlerde ekonomik faaliyetler aynı oranda duraksamaya başladı.

Korona Virüsü Küresel Bir Krize Neden Olabilir Mi?

AB, ABD, Kanada ve Türkiye başta olmak üzere tüm dünya ülkeleri koronavirüs salgın hastalığının ekonomik etkilerinden korunabilmek adına bu zamana kadar duyulmamış ekonomik kurtarma paketleri açıklamaya devam ediyor. Ülkemiz başta olmak üzere birçok ülkede çoğu kurumsal işletmeler çalışanlarının evden çalışmaya yönlendirirken bir kısmını ise idari izin vererek evlerinde kalarak salgının yayılımının önüne geçmeyi planlıyor. Bazı ülkeler bu süreçte yaşanabilecek ekonomik sorunları sağladıkları finansal yardım paketleri ile önlemeyi planlıyor. Ancak gelişmekte olan ve az gelişmiş sınıfında bulunan birçok ülkenin bu süreçte işsiz kalan insanlarına yapabileceği herhangi bir finansal yardım bulunmuyor. Hali hazırda yoksullukla savaşan birçok dünya ülkesinde insanlar işsizlik maaşı dahi alamıyor. Salgın hastalığın en çok fakir ülke halklarını etkileyeceği düşünülüyor.

Küresel ekonominin durma noktasına geldiği bu günlerde birçok firma ihalelerini ya belirsiz bir tarihe erteledi ya da iptal etti. Ülkeler arasında yaşanan ekonomik faaliyetlerin büyük oranda azalması, ülkelerin üretim faaliyetlerinin durdurulması, işsiz oranının artması gibi birçok etmen küresel ekonomiyi olumsuz yönde etkiliyor. Son olarak ABD’de artış gösteren işsizlik oranı, piyasalarda gözle görülen düşüşler küresel ekonomik krizin kapıda olduğunu işaret ediyor. Dünyaca ünlü birçok ekonomist yayımladıkları raporlarda dünyanın 2008’de yaşanan küresel ekonomik krizden daha kötü bir krize sürüklendiğini belirtiyor. Koronavirüs salgınının önümüzdeki birkaç hafta içerisinde alacağı seyir bu krizin ne boyutta olacağı hepimize gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir