Koronavirüs Salgınının Küresel Ekonomiye Etkileri

Ortaya çıktığı ilk günden bu yana 4 ay gibi çok kısa bir süre geçmesine rağmen tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını beraberinde daha büyük bir felaket bizleri mi bekliyor? Salgın hastalık nedeniyle dünya genelinde şu ana kadar enfekte olanların sayısı 2 milyona yaklaşırken pandemi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 113 bini geçti. Enfekte olan insanların sayısı her geçen gün artarken son olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde görülen vaka artış sayıları tüm dünyada endişeye yol açtı.

Koronavirüs pandemisi tüm dünya genelinde yayılmaya devam ederken beraberinde birçok küresel probleminde kapısını aralıyor. Bu problemlerin arasında sosyal faaliyetlerin durdurulması, eğitim faaliyetlerin belirsizliği ve en önemlisi gündelik sosyal hizmetlerin aksaması gibi birçok sorun yer alıyor. Uzmanların en büyük endişesi ise zincirleme reaksiyonlarla birbirini etkileyen bu problemlerin küresel ekonomik bir krize yol açması!

Birleşmiş Milletler: Küresel Ekonomi %1 Gerileyebilir!

ekonomik-kriz

BM (Birleşmiş Milletler) Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı tarafından yayımlanan haberde Koronavirüs Pandemisinin neden olduğu sosyal kısıtlamaların ve karantina sürecinin her geçen gün biraz daha artığını, bu durumun başta ticaret ve ulaşım olmak üzere eğlence, eğitim, endüstriyel tasarım gibi fiziksel etkileşimin etkin olduğu sektörleri olumsuz etkilediği belirtildi.

BM tarafından yayımlanan rapora göre salgının sebep olduğu kriz sonucu küresel ekonominin %1 oranında gerileyebileceği ifade edildi. Küresel çapta bu tarz bir gerilemenin çok ağır etkilerinin olabileceği ifade edildi. Nitekim bu durum dünya genelinde işsizlik oranlarının hızla artmasına, küçük ve orta çaplı birçok işletmenin iflas etmesine sebep olabilir. Bu durumun yalnızca az gelişmiş ülkeleri değil tüm dünya ülkelerini etkileyeceğinin altı çizildi.

Dünya Ticaret Örgütü: Küresel Ticarette Bu Yıl Daralma Yaşanabilir!

kuresel-ekonomi

Salgın hastalığın etkilediği alanlardan bir tanesi de küresel ticaret oldu. WTO (Dünya Ticaret Örgütü) yaptığı açıklamada 2020 yılının küresel ticaret için olumsuz yönde seyredeceği sinyallerini verdi. Yaşanacak daralmanın 2008 yılında yaşanan mali krizin yol açtığı daralmadan daha kötü olabileceği ifade edildi. WTO’ya göre yılki küresel ticaretin geçen yola oranla %13 ila %32 oranında daralabileceği tahmin ediliyor.

Dünya Ticaret Örgütü tarafından açıklanan tahmin aralığının bu denli geniş olmasının ise Koronavirüs (Covid-19) Pandemisinin neden olduğu belirsizlikten kaynaklandığı açıklandı. WTO başkanı Roberto Azevedo tarafından yapılan açıklamada en iyimser tabloda dahi daralmadan kaçınmanın imkansız olduğunu ifade etti.

Havacılık ve Turizm Sektörleri Büyük Oranda Daralacak!  

Salgın hastalığı en çok başında Turizm ve Havacılık sektörünü etkileyecek. Virüsün yayılmasında en büyük rolü oynayan hava yolu ulaşımı bu süreçte en büyük yarayı alacak sektörlerin başında geliyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı (İATA) tarafından yayımlanan rapora göre 2020 yılında havacılık sektörünün %20 oranında daralma yaşayabileceği düşünülüyor. Bu daralmanın havacılık sektörüne maliyeti yaklaşık 115 milyar dolara mal olabilir. Havacılık sektörünün yanı sıra dünya genelindeki turizm şirketlerinin şu ana kadar %10 oranında daralma yaşadığı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir