Koronavirüs Döneminde Online Alışveriş %1438 Artış Gösterdi!

Akinon tarafından yapılan araştırmalara göre koronavirüs salgını döneminde internet üzerinden yapılan alışverişler yaklaşık 15 kat artış gösterdi! BMD (Birleşmiş Markalar Derneği) Başkanı Sinan Öncel yaptığı açıklamada online satışlarda 5 yıl sonraki hedeflerine gelecek yıl ulaşabileceklerini ifade etti.

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Öncel, “Online satışlarda 2025 yılı hedeflerimize 1 yıl sonra ulaşabilme ihtimalimizin çok yüksek olduğunu tahmin ediyoruz” açıklamalarında bulundu. Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre mart ayının başından bu yana internet üzerinden yapılan alışverişlerin geçmiş dönemlere oranla bir hayli arttığı gözlemlendi. Online olarak en çok satan ürünün salgın döneminde artışı tam olarak %1438 artış ile beklentilerin bir hayli üstüne çıktı.

Karantina ve Sokağa Çıkma Yasakları Online Alışveriş Oranlarını Arttırdı!

e-ticaret

Birleşmiş Markalar Derneği tarafından Akinon firmasına yaptırılan kamuoyu çalışması sonrası veriler açıklandı. Açıklanan verilere göre salgın hastalık döneminde internet üzerinden online alışveriş yapanların sayısı ürün kategorilerine göre %10 ila %34 oranlarında artış gösterdi.

Özellikle ilk sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı 11 – 12 Nisan tarihlerinde online mağaza ürün satışlarında %14 oranında artış yaşandı. Uygulamanın devam ettiği diğer günlerde de bu oran artış gösterdi.

Yapılan araştırmanın en dikkat çekici noktası ise ilk kez internet üzerinden alışveriş yapanların oranındaki artış oldu. Kamuoyu araştırmasına göre salgın döneminde online olarak ilk kez alışveriş yapanların sayısı %37,4 oranında arttı. Bu oranlara göre karantina günleri sona erene kadar milyonlarca yeni tüketicinin online alışveriş ile tanışması bekleniyor.

Koronavirüs Döneminde En Çok Satan Online Ürün Yapboz Oldu!

puzzle

BDM tarafından açıklanan raporda müşterilerin en çok hangi ürünlere ilgi gösterdiği de açıklandı! Salgın hastalık dönemi boyunca insanların en çok talep ettiği ürünlerin başında puzzle geldi. Mart ayından bu yana yapılan online alışverişlerde puzzle satışları %1438 yani yaklaşık 15 kat artış gösterdi. Puzzle ürününü %891 artış ile oyuncu koltuğu onu ise %876 ile ağda ürünü izledi.

Ayrıca son 2 aylık dönemde insanların birçoğu pijama takımı, ev terliği ve eşofman altı gibi ürünlere ilgi gösterdi. Nitekim bu ürünlere olan satış oranları %273 oranına kadar artış gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir