Pandemi Sosyal Desteğine Kimler Başvurabilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Koronavirüs ile mücadele kapsamında hayata geçirilen ekonomik istikrar kalkanı paketi ile hane başına 1000’er lira finansal destek sağlıyor. Üçüncü fazı gerçekleştirilen destek programına başvurular e-Devlet üzerinden yapılmaktadır.

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ne Kimler Başvurabilir?

Daha önce Faz 1 ve Faz 2 kapsamında Pandemi Sosyal Destek Programından faydalanan vatandaşlar bu yardıma başvuramayacak. İŞKUR tarafından verilen kısa çalışma ödeneği alanlar, kamu çalışanları, memurlar ve emekliler bu ödenekten faydalanamayacak. Bu grupların dışında bulunan her ihtiyaç sahibi hane bu yardımdan faydalanabilecek.

Pandemi Sosyal Destek Başvurusu İçin Tıklayın!

Pandemi Sosyal Destek Programına başvuracak bireyler T.C. kimlik numarasının son hanesine göre gün gün başvuru yapabilecek. T.C. kimlik numarası;

  • 0 (sıfır) ile bitenler: Pazartesi
  • 2 (iki) ile bitenler: Salı
  • 4 (dört) ile bitenler: Çarşamba
  • 6 (altı) ile bitenler: Perşembe
  • 8 (sekiz) ile bitenler: Cuma

Günü “1000 TL” desteği başvurusunda bulunabilecek. Cumartesi ve Pazar günleri ise herhangi bir sınırlamaya tabi olmaksızın bütün vatandaşlar başvuruda bulunabilecek. Başvuruların günlere bölünerek yapılarak e-Devlet sistemi üzerinde yaşanan yoğunluk sonucu kesintilerin önüne geçilmesi ve vatandaşların olmaması hedeflenmiştir.

Yaklaşık 3 Milyon Hane Yararlanabilecek!

Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi dahilinde ilgili bakanlıkça yapılan Faz 1 kapsamında toplam 2 milyon 111 bin haneye, Faz 2 kapsamında ise 2 milyon 300 bin haneye toplam 50 Milyon TL ödeme yapıldı. Yapılacak yeni ödeme yardımından yaklaşık 3 milyon hanenin faydalanması bekleniyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan Pandemi Sosyal Destek Yardımı için herhangi bir gelir şartı belirlenmedi. Fakat e-Devlet sistemi üzerinden Ön Başvuru kısmında, başvuran kişiye iş, sosyal durumu, aylık geliri, çocuk sayısı, kiracı olup olmadığı ve en son gelen gaz, elektrik, su faturaları gibi belirli sorular sorulmakta. Bu bilgilerin yanı sıra birikim ve banka bilgilerine dair oldukça kapsamlı sorular sorulmaktadır. Bu sorulara cevap verdikten sonra ön başvurunuz alınmakta ve ardından yardım paketi alıp alamayacağınız bakanlık tarafından değerlendirilip geri dönüş yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir