Yerli Solunum Cihazı Seri Üretimine 14 Günde Geçildi!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı yerli solunum cihazının seri üretimine 14 günde geçildiğini açıkladı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Tüm dünyanın peşine düştüğü solunum cihazının seri üretimine 14 günde geçtik! İthal olarak satın almakta zorlanılan ve 2 katı fiyata almaya çalışıldığı halde bize gönderilmeyen ürünlerin 2 – 3 gün gibi çok kısa bir sürede yerlileştirildiğini kendim takip ettim. Bu sadece fedakarlıkla olabilecek bir şey” dedi.

Bakan Varank, Anadolu Ajansına yaptığı açıklamalarda Sağlık Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının öncülüğünde Aselsan, Arçelik, Biosys ve Baykar firmaları tarafından geliştirilen ve yapılan tüm testlerden başarı ile geçen yerli solunum cihazının hastanelerde kullanılmaya başlandığını açıkladı. Hastane hekimlerinden tam not alan yerli yoğun bakım solunum cihazının seri üretimine son hız devam edileceğinin altı çizildi. İlk yerli solunum cihazının Başakşehir Şehir Hastanesi’nde kullanılmaya başlandığı belirtildi.

Koronavirüs Salgını Türkiye’ye Gelmeden Önce Üretimine Başlandı!

solunum-cihazi

Henüz Korona virüs salgınının ülkemizde görülmeye başlamadığı günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile üretimine start verilen solunum cihazı hakkında Bakan Varank şunları kaydetti.

“Henüz salgın hastalık ülkemize gelmeden önce ülkemizde ihtiyaç duyabileceğimiz malzemeler ve ürünler için planlarımızı en iyi şekilde yapmaya başladık. Herkesin de bildiği üzere bu hastalığın en önemli özelliği akciğerlere tutunması ve bu organı işlevsiz hale getirmek. Bu sebeple bu hastalıkla en önemli mücadele aracının yoğun bakım solunum cihazları olduğu tüm dünya tarafından anlaşıldı”.

“Yerli Cihazımızı Üretebiliriz Diye Yola Çıktık”

sanayi-ve-teknoloji-bakani

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank solunum cihazı ihtiyacını çık kısa sürede fark ettiklerini ve ülkemizde yapılan çalışmaları araştırmaya başladıklarını belirtti. Varank, “Bakanlığımız tarafından yapılan çeşitli destekler sonrası ortaya çıkan girişimcilik firması olan Biosys’ın daha önce yoğun bakım solunum cihazları ürettiğini tespit ettik. Ancak bu cihazlar yalnızca prototip olarak yalnızca 12 adet üretilmişti. Bunun üzerine bakanlık olarak planlarımızı yaptık ve biz bu cihazı kendi ülkemizde de üretebiliriz diyerek yola çıktık” dedi.

Yerli solunum cihazının üretimine en büyük katkıyı Baykar firmasının kurucusu Selçuk Bayraktar’ın yaptığı belirtilirken yerli cihazın seri üretimini ise Arçelik firmasının üstlendiği belirtildi. Baykar ve Aselsan mühendisleri tarafından ar-ge çalışmaları tamamlanan yerli solunum cihazının 14 günde seri üretimine geçildiği belirtildi. Arçelik firması bu cihazların seri ve hızlı üretimi için sıfırdan yeni bir hat oluşturdu ve seri üretimine başladı.

Yerli Solunum Cihazı İhraç Edilebilir!

Solunum cihazlarının yalnızca Türkiye için üretilmediğini belirten Bakan Varank, uygun görülürse cihazın tüm dünyaya ihraç edilebileceğini belirtti. Ayrıca Bakan üretilen solunum cihazının dünya standartlarında bir ürün olduğunun altını çizdi. Sağlık ve Teknoloji Bakanlıklarının koordinasyonu ile üretilen yoğun bakım solunum cihazlarının ilk olarak ülkemizde acil ihtiyaç duyulan hastanelerde kullanılacağı belirtildi.

Koronavirüs Döneminde Online Alışveriş %1438 Artış Gösterdi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir